Neden Bosna Hersek’te Eğitim

Bosna Hersek’te egitim görmenin öğrencilere sağladığı bir çok artı vardır. AGİK’in verdigi güven ile AB için uyulan standartlar egitimi artılarla doldurmuştur.
Bologna sistemine her alanda uygunluk sağlamak için kriterlerini benimseyen Bosna bununla beraber ECTS Kredi Transfer sistemini de benimsemiştir. Hemen hemen tüm dünyanın, bütün Avrupa’nın kabul ettigi bu diplomaya sahip olarak lisans tamamlamak için Eurostar Yurtdışı Egitim Danışmanlığına gelmek için acele edin.
Bosna Hersek’te yükseköğretim için yapılan harç ücretleri, barınma masrafları ve ihtiyaçların karışlanması gibi harcamalar, Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla oldukça makul kalmaktadır. Türkiye’de üniversite okumak için yapılan harcamaların Bosna Hersek’te egitim görmekle hemen hemen aynı seviyede olduğu söylenebilir.

Fakülteye göre 1750-4000 Euro arasında degişen harçlar dışında, yurt imkanları da yüksek standart ile sunulmaktadır. 2 veya 4 kişilik odalar şeklinde tasarlanan yurtlarda kat başına 4-5 banyo tuvalet bulunmaktadır ki, bazı yurtlarda da her odanın kendine ait bir banyosu dahi vardır. Kahvaltı haricinde aylık 140-170 Euro arasında degişen yurt ücretleri, öğrencinin cinsiyetine göre de küçük farklılıklar gösterebilmektedir.

Bosnahersek üniversitesi yoğun bir şekilde tercih edilirken, yurtta kalmayı tercih etmeyen öğrenciler için birçok kiralık ev olanağı da bulunmaktadır. Avrupa Kredi Sistemi mensubu olan Bosnahersek üniversitesi öğrencilerinin bazıları da, 2-3 kişilik arkadaş gruplarıyla ev tutmaktadır. Böylece kişi başına düşen ücret neredeyse yurt ücretleriyle aynı olmaktadır. Ayrıca Bosnahersek üniversitelerine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler de yurt ve kiralık ev seçenegi haricinde, gelir sağlamak isteyen Bosnalıların kiraya verdigi mobilyalı odaları tutabilmektedir.

Avrupa Üniversiteler Birligi üyesi Bosna Hersek üniversitelerinde okurken yapılacak aylık harcamalar için her insanın geliri farklı olduğundan kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da, ihtiyaçların karşılanmasına göre bir hesap yapıldığında aylık giderlerin ortalama olarak 350-500 Euro olacağı söylenebilir.

Herhangi bir Bosnahersek üniversitesine geçiş yapan öğrencilerin ilk aşmada sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir ancak bu sağlık sigortaları için de oldukça cüzi fiyatlar istenmektedir. Böylece tercih edilen Bosna Hersek egitimi süresince herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında muayene olma gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanılabilir.

Bologna ve Bosna Hersek Üniversiteleri

2003 yılından beri Bologna Kriterleri kapsamında egitim veren Bosna Hersek üniversiteleri, böylece yurtdışı denklik sistemine dahil edilmiştir. Mesleki ve akademik egitim programlarındaki hareketliligin temel nedenlerinden biri olan bu süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birligi bünyesine giren Bosnahersek üniversitesine geçiş yapan öğrencilerin sayısını oldukça arttırmıştır. Yurtdışı denklik sistemine dahil olan Saraybosna Üniversitesi egitiminiz ile kariyerinizin kısa süre içerisinde parlamasını ve Bosnahersek üniversitesi egitiminizi bir Avrupa kentinde yaparak vizyonunuzun gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Egitim yolunda Bosna’nın üyesi olduğu kuruluşlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birligi)
ESU(Avrupa Öğrenci Birligi)
EUA(Avrupa Üniversiteleri Birligi)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birligi)
Bu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirligi ve Kalkınma Örgütü)
BUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!